JESTEŚ TUTAJ - Kolejne kroki w celu neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

Kolejne kroki w celu neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

To kolejna inwestycja, której celem jest zminimalizować nieprzyjemny zapach wydobywający się z trzebiatowskiej oczyszczalni ścieków. Park maszynowy ZWiK Trzebiatów powiększył się o dostarczoną z Niemiec przerzucarkę bramową pryzm kompostowych Backhus A-36 wyposażoną w zwijarkę włókniny.

– Przerzucarka została zakupiona przez ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o. z dofinansowaniem ze środków pochodzących z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach rozszerzenia projektu „Rozbudowa i modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Trzebiatowie”. Dodać należy, że jest to piąte zadanie realizowane w ramach tego projektu, a z tego co wiemy nie ostatnie, ponieważ ZWiK Trzebiatów sp. z o.o. jest w trakcie finalizowania kolejnego rozszerzenia tego projektu- tym razem o zadanie „Remont i modernizacja kanalizacji sanitarnej w Mrzeżynie”, w ramach którego wyremontowany zostanie 4 ,1 km ciśnieniowego kolektora kanalizacji sanitarnej Mrzeżyno-Trzebiatów, który ma już ponad 27 lat oraz przepompownia główna w Mrzeżynie wraz z wymianą pomp i budową nowej kraty mechanicznej – zaznacza Grzegorz Jelonek, Prezes Zarządu ZWiK. – Użytkowana do tej pory przez ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o., zakupiona przez gminę Trzebiatów przerzucarka bramowa do kompostu marki LUXOR 2245 nie była dostosowana do pracy i specyfiki kompostowni. Maszyna ta pomimo tylko 8 letniego okresu użytkowania, nie była w stanie w stanie zapewnić przerzucania zwiększonej ilości wytwarzanego osadu, który ze względu na jego ilość jest układany w pryzmy kompostu położone bezpośrednio obok siebie. Co więcej, struktura pryzmy kompostowej po przerzuceniu przez wirnik starej przerzucarki od początku nie osiągała optymalnych parametrów sprzyjających zachodzeniu procesu kompostowania w pryźmie tj. osad nie był dokładnie mieszany z materiałem strukturalnym, a maszyna raczej miesza osad z materiałem strukturalnym, który słabo rozdrabnia, powodując powstawanie grud o średnicy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu cm oraz pozostawiając nieprzerzuconą warstwę pryzmy kompostu o grubości ok.20 cm. Skutkowało to wydłużeniem procesu kompostowania osadów ściekowych i zwiększoną uciążliwością odorową (0k. 15 cm warstwa osadu zagniwała), a tym samym powoduje, że incydentalnie występują problemy zapachowe, a kompostownia nie osiąga optymalnej wydajności i sprawności technologicznej, jaka mogłaby uzyskać przy prawidłowo dobranej przerzucarce do kompostowania – wyjaśnia. –

Najistotniejsza jednak sprawą jest to, że nowa przerzucarka jest wyposażona w specjalną zwijarkę włókniny, którą będzie przykrywana każda pryzma kompostowa. Połączenie przerzucarki ze zintegrowaną zwijarką membrany oraz okrywą membranową systemem CONVAERO, powoduje, że przerzucanie pryzmy okrytej membraną przez przerzucarkę ze zintegrowaną zwijarką membrany jest operacją prawie zamkniętą. Przerzucarka w cyklu roboczym równocześnie rozwija membranę, przerzuca kompostowany materiał i przykrywa go membraną. Rozwiązanie to optymalizuje czas procesu kompostowania, zmniejsza zapotrzebowanie na miejsce i koszty pracy oraz znacząco zmniejsza wydzielanie nieprzyjemnych zapachów i przyspiesza proces kompostowania oraz zmniejszy zużycie energii wykorzystywanej w procesie kompostowania, ponieważ w wyniku lepszego rozdrobnienia materiału i lepszego napowietrzania pryzm, rzadziej trzeba będzie je przerzucać. Nie bez znaczenia jest również fakt, że silnik Volvo w jaki wyposażona jest nowa przerzucarka jest bardziej wydajny i mniej emisyjny niż silnik w starej maszynie. Montaż zwijarki włókniny na obecnej maszynie był niemożliwy. Dlatego też, niezbędny był zakup nowej przerzucarki, która jest wyposażona w zwijarkę włókniny i będzie współpracowała w przyszłości z nowo zabudowanym systemem napowietrzania-co w połączeniu z poprawą jakości rozdrabniania materiału strukturalnego i zwiększeniu wydajności, a jednocześnie znacznie zmniejszy uciążliwość zapachową i przyspieszy proces kompostowania. Technologia ta to nowość na rynku, a zakupiona maszyna z takim wyposażeniem jest dopiero czwartą tego typu maszyna w Polsce, po znajdujących się w Leżajsku, Bełchatowie i Pile.

Koszt zakupu maszyny to 1 014000 (netto). Dofinansowanie otrzymanie z NFOSiGW w ramach POIŚ to 66%, pozostała 34 % wartości to środki własne ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o.. – zauważa Grzegorz Jelonek.

ZWiK Trzebiatów z nowym zakupem (artykuł)

Archiwa
styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031