Previous slide
Next slide

JESTEŚ TUTAJ - Nowy pojazd specjalny do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji.

Nowy pojazd specjalny do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji.

W dniu 14 listopada br. do Trzebiatowskiego ZWiK przyjechał nowy pojazd specjalny do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji. Służy on do wysokociśnieniowego czyszczenie sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej, studni, odstojników, osadników, separatorów, rur przemysłowych, zbiorników itp. , a także do usuwania zatorów, tłuszczy, osadów, korzeni z rur kanalizacyjnych i przemysłowych metodą hydrodynamiczną. Może być także używany do wywozu nieczystości płynnych. Na terenie ZWiK Trzebiatów sp. z o.o. odbył się odbiór techniczny pojazdu połączony ze sprawdzeniem jego parametrów i wyposażenia w stosunku do zapisów w specyfikacji zamówienia, a do piątku 16 listopada trwać będzie szkolenie 4 pracowników ZWiK, którzy będą praktycznie uczeni przez instruktora operatora jak obsługiwać ten pojazd.

Dostawcą pojazdu wyłonionym w przetargu jaki ogłosił ZWiK Trzebiatów sp. z o.o. jest opolska firma Sezam-Instal sp. z o.o., która w ramach przetargu ogłoszonego przez ZWiK dostarczyła pojazd niemieckiej firma Kroll – Hellmers. Pojazd został wyprodukowany w fabryce niemieckiej firmy KROLL – HELLMERS w miejscowości Wittstock pod Berlinem i kosztował 995 tys. złotych. Zakup pojazdu został sfinansowany w 100% ze środków ZWiK Trzebiatów, na które składały się w pożyczka w wysokości 2/3 wartości pojazdu oraz środki własne spółki.

Zabudowa urządzeń specjalistycznych do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji została wykonana na podwoziu pojazdu MAN. Komora na osad i wodę ma pojemność 12100 litów i w zależności od potrzeb może być dzielona w trzech konfiguracjach tj. 1/3 pojemności komory przeznaczona na wodę i 2/3 na osad, 1/2 na wodę i 1/2 na osad lub 2/3 pojemności na wodę i 1/3 na osad. Ruchome ramię wysięgnika do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji zapewnia dostęp do studni kanalizacyjnych położonych nawet kilka metrów od drogi. Pojazd jest w pełni zautomatyzowany, operator może sterować jego pracą bez potrzeby przebywania w kabinie za pomocą paneli sterujących zarówno praca pojazdu jak i urządzeń do czyszczenia kanalizacji znajdujących się na zewnątrz pojazdu. Pojazd jest pomalowany w tradycyjne kolory jakie maja pozostałe pojazdy ZWiK Trzebiatów sp. z o.o. tj. niebieskie podwozie oraz pomarańczowy (komunalny) kolor zamontowanego na nim zbiornika i urządzeń specjalistycznych.

Do tej pory Trzebiatowski ZWIK nie miał takiego auta, a jego nabycie to bardzo dobry zakup, który nie tylko szybko się zwróci, ale przede wszystkim pozwoli rozszerzyć zakres, jakość i bezpieczeństwo świadczonych przez ZWiK usług. Pojazdy specjalne do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji, które generują bardzo wysokie parametry pracy (ciśnienie, wydajność wody) w połączeniu z odpowiednimi dyszami umożliwiają usunięcie z kanałów różnego rodzaju zanieczyszczeń lub rozbicia zatoru i usunięcia go w częściach. Taki rodzaj czyszczenia pozwala na usuwanie żwiru, czy piasku nawet w większych średnicach, stanowiący poważny problemem w kanalizacji. Metoda hydrodynamiczna sprawdza się również przy usuwaniu wytrąconych tłuszczy w sieciach kuchennych, a także korzeni za pomocą dysz frezujących (tnących). Są to usługi, których do te pory ZWiK nie był w stanie ze względów technicznych świadczyć posiadanym sprzętem, a mieszkańcy oraz przedsiębiorcy np. prowadzący ośrodki wypoczynkowe musieli korzystać z usług firm z poza gminy.

Archiwa
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031