Previous slide
Next slide

JESTEŚ TUTAJ - ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o. remontuje i modernizuje kanalizację sanitarną w Mrzeżynie

ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o. remontuje i modernizuje kanalizację sanitarną w Mrzeżynie

Kolejna bardzo ważna inwestycja ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, trzebiatowskie wodociągi, kierowane przez Prezesa Grzegorza Jelonka, pozyskują kolejne środki unijne i realizują  inwestycje oraz  remonty w infrastrukturze wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Trzebiatów

W dniu 21 grudnia 2020r. Prezes Zarządu Zakład Wodociągów i Kanalizacji Trzebiatów Sp. z o.o. Grzegorz Jelonek –  podpisał umowę na realizację zadania pod nazwą „Remont i modernizacja kanalizacji sanitarnej w Mrzeżynie”. Generalnym wykonawcą prac, wyłonionym w postępowaniu przetargowym spośród pięciu złożonych ofert,  został firma DOMAR- Kazimierz Domaracki z m. Tatów gm.  Biesiekierz. Koszt realizacji zadania wyniesie 2 650 000,00 zł. Projekt obejmuje remont kapitalny kolektora ciśnieniowego rurociągu kanalizacji sanitarnej na odcinku 4,1 km, w tym wykonanie przecisku sterowanego pod Starą Rega  (obecnie rurociąg ciśnieniowy jest poprowadzony nad rzeką- co stwarza określone trudności i niedogodności nie tylko dla jego eksploatacji), budowę dodatkowych studni rewizyjnych na trasie rurociągu i remont 10 istniejących studni, a także wymianę dwóch wysokowydajnych pomp w centralnej przepompowniami ścieków w Mrzeżynie. Zakończenie zadania planowane jest do końca października 2021r.

Istniejący ciśnieniowy kolektor sanitarny Mrzeżyno – Trzebiatów jest w chwili obecnej jedyną istniejącą drogą i możliwością odprowadzania ścieków z obszaru Rogowo-Mrzeżyno do Oczyszczalni Ścieków w Trzebiatowie. Funkcjonujące od blisko 30 lat rurociąg, jak i wysokiej wydajności pompy tłoczące ścieki z Mrzeżyna do Trzebiatowa – w sposób naturalny, przez lata zużywały się i obecnie są już zdekapitalizowane w znaczącym stopniu, w związku z tym ryzyko wystąpienia ich awarii znacznie wzrosło. W ostatnich dwóch latach mieliśmy jedną poważną awarię i kilka mniejszych rozszczelnień tego rurociągu i awarii pomp. Dlatego też, dla zapewnienia bezpieczeństwa środowiska naturalnego przed skutkami ewentualnej awarii związanej z przesyłem ścieków, infrastruktura ta  wymaga kapitalnego remontu i wymiany. Remont kapitalny rurociągu wykonany zostanie na najbardziej trudnym i newralgicznym jego odcinku (bagna i torfy), a wykonana w jego ramach wymiana pomp w centralnej przepompowni w Mrzeżynie na nowe – pozwolą w spokoju doczekać do realizacji planowanej w nowej perspektywie finansowej UE inwestycji „Budowy II nitki kolektora ciśnieniowego”, który nie tylko zwiększy wydajność odprowadzania ścieków, ale i odciąży starą nitkę i zwiększy bezpieczeństwo przesyłu ścieków.

Trzeba również podkreślić, że nie bez znaczenia jest fakt, iż ZWiK Trzebiatów sp. z o.o. (po raz kolejny) uzyskał na realizacje tego zadania dofinansowanie w kwocie 2 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na co podpisana została umowa pomiędzy NFOŚiGW a ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o.  jeszcze w czerwcu br. To kolejna, duża i bardzo ważna inwestycja kierowanej przez Prezesa Grzegorz Jelonka spółki realizowana z dofinansowaniem z funduszy UE, która nie tylko zapewni bezpieczeństwo przesyłu ścieków i poprawi bezpieczeństwo ekologiczne, ale również zapewni dalszy rozwój gminy Trzebiatów w pasie nadmorskim Mrzeżyno-Rogowo.

Prezes Zarządu

ZWiK Trzebiatów Sp. z o.o.

Grzegorz Jelonek

Archiwa
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930